EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyelerimiz Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI Tarafından Açıldı.

      Ülkemizin en önemli ve en güçlü potansiyeli olan çocuklarımızın daha üretken ve inovatif yetiştirilmesi ve Bakanlığımız strateji ve politikaları doğrultusunda öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmek için bu doğrultuda Edirne Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri kurulmuştur.
Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyelerimiz Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI Tarafından Açıldı.

     Bilgi teknoloji üretmek ve kültürümüzü geliştirmekle görevli eğitim kurumlarını gereğince donatılıp güçlendirmek; bu yöndeki çalışmalar maddi ve manevi bakımından teşvik edip, desteklemek amacıyla;

     Türkiye’de ilk defa 3D Printer (3 boyutlu yazıcı) kullanılan Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri Müdürlüğümüz bünyesinde hazırlanan proje ile kurulmuştur. Kreatif düşünebilen ve üreten bireyler yetiştirilmesi, öğrencilerin projelerini uygulamaları için bir merkez görevi görmesi, sosyal paylaşım sitelerinde öğrencilerin faydalı ve zengin içerik paylaşabilmelerinin sağlanması ile birlikte öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri bir merkez olması amaçlanmıştır.        

        Bu hedefleri gerçekleştirmek için ülkemizde de hızla yaygınlaşan uygulamalı eğitim modeli en çok kabul gören metot olmuştur. Dünyadaki gelişmiş ülkeler göz önüne alındığında bu eğitim metodunun bir adım ötesine geçilmesi amacıyla tasarım odaklı eğitim geliştirilmektedir.

       Ülkemizin en önemli ve en güçlü potansiyeli olan çocuklarımızın daha üretken ve inovatif yetiştirilmesi ve Bakanlığımız strateji ve politikaları doğrultusunda öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmek için bu doğrultuda Edirne Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri kurulmuştur.

        Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesinde öğrencilerimize; Robot Atölyesi, Malzeme Atölyesi ve 3D Tasarım Atölyesi olmak üzere 3 bilim atölyesinde eğitim verilmektedir.

        Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyemizin açılışı, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI tarafından 24 Aralık 2014 tarihinde Ekmekçizade Kervansarayında yapılan törenle gerçekleştirildi.

        İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu açılış konuşmasında “İnsan, her yönüyle özgün bir tasarım, fonksiyonel ve mükemmel bir varlıktır.  Sürekli değişim ve rekabetin egemen olduğu acımasız bir dünyada yaşamını sürdürmek zorundadır. Böyle bir ortamda yaşayan bireyin, karşılaştığı sorunlara çözüm yollarını bulması, ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesiyle mümkün olacaktır.

      Yaratıcılık aslında mükemmel donanıma sahip insanın  en önemli yeteneğini, düşünce gücünü ön plana çıkarmaktır. Zihinleri ön yargıların, korkuların, şablonların, hatta baş döndüren teknolojinin esaretinden kurtarıp, özgür bırakmaktır.

       Yaratıcılık, eleştirel bakmak, yeni önermelerde bulunmaktır. Daha önce aralarında ilişki kurulmamış nesneler ya da düşünceler arasında ilişki kurmak, alışılmışın, bilinenin aksine, farklı, yeni, özgün olmayı ilke edinerek düşüncede zirveye tırmanmaktır.

        Yaratıcılık aslında var olanı keşfetmek, insanlığın yararına sunmaktır. Yaratıcılık, bir ürün değil, bir süreçtir ve doğal olan da bu sürecin sonunda yeni fikirlerin ve ürünlerin  ortaya çıkmasıdır.

       Teknolojinin hızla değişim göstermesi dünyada eğitim reformlarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bununla beraber eğitim ve öğretim metotları klasik yöntemlerden uzaklaşma eğilimindedir. Geçtiğimiz dönemlerden farklı olarak gelişen teknolojiye uyum sağlayan ve yeni teknolojiler geliştiren bireylerin yetiştirilmesi en önemli hedefimiz haline gelmiştir.

        Bizler, eğitim camiası olarak her yönüyle çağımızı en iyi şekilde okuyan, asırlar sonra da medeniyetimizi ayakta tutacak, dünyaya yön verecek, İbni Sina, Farabi, Mevlana, Yunus Emre, Fatih Sultan Mehmet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bilim, gönül ve devlet adamlarının tekrar yetişmesinin alt yapısını hazırlıyoruz.

        Bu ideallerle yola çıktığımız, Valiliğimizin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde oluşturduğumuz Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri’nde çocuklarımıza  bilimsel anlamda en güzel ortamları oluşturduk. Eğitimin uygulamalı yönünü ön plana çıkararak, yeteneklerinin hızlı bir şekilde gelişmesine katkı sağladık.

         Atölye çalışmaları, Edirne merkez ilçedeki ortaokullarda öğrenim gören , akademik  başarısı ve tasarım yeteneği iyi olan öğrenciler arasında seçilen 360 öğrencinin katılımı ile   gerçekleştirilmektedir.

        Öğrenciler cumartesi ve pazar günleri 3 farklı atölyede  çalışmalarını yapmaktadır. Malzeme ve robot atölyesinde 10 kişilik gurplarla  2 seans, tasarım atölyesinde 20 kişilik gruplarla 4 seans olarak çalışmalar sürdürülmektedir.

          Atölyemizde 5 öğretmen görev yapmaktadır. Bu öğretmenlerimiz eğitim alarak gönüllü olarak atölyede görev almışlardır.

          Bu atölyelerde eğitim gören öğrencilerimiz bilginin yanında, özgüven ve cesaret de kazanmaktadır. Bilgi, cesaret, hayal gücü çocuklarımızın buradaki eğitimlerinin temel kazanımlarıdır.

          Sadece öğrencilerimizin değil bu ortamı gören herkesin eğitime ve geleceğe bakış açısında yeni ufuklar oluşturduğumuza inanıyorum” dedi.

       Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI yapmış oldukları açılış konuşmalarında “Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyelerinin teknolojiye uyum sağlayan, yeni teknolojiler geliştiren ve inovasyon yapabilen bireylerin yetiştirilmesini, bilgi ve medya okur yazarlığının arttırılmasını, iletişim, problem çözme ve düşünme becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen bir projedir.

         Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri öğrencilerimizin bilgi teknolojilerini etkin kullanmalarına, daha üretken düşünebilmelerine önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

        Proje kapsamında oluşturulan atölyelerinden robot atölyesinde öğrencilerimiz robotlarını tasarlarken, müfredattaki konuları da uygulamalı olarak öğreniyorlar. Bir yıl boyunca farklı kazanımlar edindiren robotlarını tamamlayacaklar.

       Proje kapsamında oluşturulacak bir diğer atölye olan malzeme atölyesinde öğrencilerimiz nanoteknolojik malzemeleri ve polimerleri tanıma, şekillendirme ve sentezleme imkanı bulacaklar. Bu malzemelerin teknolojinin gelişim sürecine ne kadar önemli katkılarda bulunduğunu öğrenecekler ve sistematik bir çalışmayla kendilerinin de bu alanda icatlar yapabilen katkılar yapabilen kişiler olabileceğini görecekler.

       Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri Projeleri kapsamında kurulan 3D tasarım atölyesinde çocuklarımız hayallerindeki tasarımları 3 boyutlu olarak dijital dünyada tasarlamayı öğrenecekler ve bu tasarımların çıktılarını 3 boyutlu yazıcılardan alacaklar" dedi.

        Konuşmaların ardından atölye öğretmenleri tarafından bilimsel deney sunumu yapılırken; deneye, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve iki öğrenci eşlik ettiler.

          Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesi açılışı, Sayın Millî Eğitim Bakanımız, Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz ve protokolün Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesi Binasının açılış kurdelesini keserek sınıfları gezmesinin ardından sona erdi.

2 2 22 2 22 2 22 3 33 1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.