EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yaşam Yol Ver” Medya Kampanyası Lansmanı İlimiz Merkez 75. İlkokulunda Gerçekleştirildi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin Kişioğlu’nun katıldığı etkinlikte öğrencilerimize Acil Sağlık hizmetleri sunumu yapıldı.
“Yaşam Yol Ver” Medya Kampanyası Lansmanı İlimiz Merkez 75. İlkokulunda Gerçekleştirildi

Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Acil Sağlık hizmetlerinin sunumunda 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması, öğrencilerimizin erken yaşta bilinçlendirilmeleri amacıyla “Yaşama Yol Ver” sloganıyla düzenlenen medya kampanyasının Edirne Lansmanı 06 Nisan 2016 Çarşamba günü İlimiz Merkez 75. Yıl İlkokulda gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin Kişioğlu’nun katıldığı etkinlikte öğrencilerimize Acil Sağlık hizmetleri sunumu yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin Kişioğlu yapmış olduğu konuşmada; ‘‘Acil çağrı merkezlerinin en önemli sorunu asılsız ihbarlar ve karşılığı olmayan aramalardır. Gelen çağrıların yüzde 13’ü gerçek ihtiyaç sahiplerinden gelirken, maalesef yüzde 87’si asılsız çağrılardan oluşmaktadır.

Vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın 112 Acil Sağlık hizmetleri çağrı hattını gereksiz yere aramaması bizim için büyük önem arz etmektedir. Bilinmelidir ki 112 Acil Sağlık hattına gelen gereksiz çağrıların da artık yasal cezai karşılığı bulunmaktadır.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Bu projeyle özellikle il genelindeki ilkokul 3 ve 4. Sınıfta okuyan öğrenci kardeşlerimizden başlayarak 112’yi gereksiz arama konusunda bilinçlendirme yaparak, gerçek ihtiyaç anında 112’den yardım istenmesini amaçlamaktadır.

Lütfen, 112 Acil Sağlık çağrı merkezini gereksiz yere arayarak meşgul etmeyiniz ve meşgul edenlere de izin vermeyiniz. “112 için aranan sizin de yakınınız olabilir” bunu unutmayınız.

Sağlık ekiplerimizin sıkıntıya düştüğü ikinci nokta ise trafikte ambulanslarımıza yol verilmemesidir.

Zamanla yarışan ambulanslarımız bir yandan hastayı hayatta tutmaya uğraşırken bir yandan da trafikteki sorunlarla boğuşmaktadırlar. Siren sesini duyduğu halde yol vermeyen, yol vermeyip ambulansın önünden hızla gitmeye çalışan, yeşil ışık yandı ben geçerim deyip tepe lambası açık ambulansın geçiş üstünlüğünü yok sayan sürücülerimiz bilsinler ki bu umursamazlıkları ile olası bir kazaya davetiye çıkarmaktadırlar. Siren sesiyle, yanıp sönen tepe lambalarıyla trafikte seyreden ambulanslarımıza gerekli kolaylığı sağlamak en birincil insanlık vazifelerimizden birisidir. Ambulansın içindeki hastanın en yakınımız olduğunu varsayarak lütfen gerektiği şekilde davranalım ve ambulanslarımıza ve aslında ‘yaşama yol verelim.

Sevgili çocuklar, 112’yi aramak oyun değildir. Gereksiz arama yapmayın. Büyüklerinizi ambulansa yol vermeleri için uyarın. Bizler geleceğimizin büyükleri olan siz değerli çocuklarımıza güveniyor, 112 acil sağlık hizmetlerimizi sunmamızda bizlere yardımcı olduğunuzdan ve olmaya devam edeceğinizden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz’’ dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yapmış olduğu konuşmasında; “Sağlık Bakanlığımızın sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaları kapsamında Acil Sağlık hizmetlerinin sunumunda 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “Yaşama Yol Ver” sloganıyla düzenlenen medya kampanyasının Edirne lansmanını 75.Yıl İlkokulumuzda düzenliyoruz.

"Yaşama Yol Ver" sloganı, cana can katmayı ifade etmektedir.

112 acil sağlık ekipleri milyonlarca vatandaşın duasını alarak, gecesi gündüzü, tatili olmadan, saniyelerle yarışırken, her zaman soğukkanlı ve metanetli kalarak hizmet vermekte, bu nedenle bu mesleğin birçok zorluğu bulunmaktadır. Ancak asıl zorlukları; 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesi ve trafikte sürücülerin duyarsız davranarak, ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmemesi oluşturmaktadır.

Şehir içinde 10 dakikada olay yerine ulaşma süresini 7-8 dakikaya indirebilmek hedefi ile yola çıkan 112 acil sağlık ekiplerinin önündeki en büyük engel, şehir planlamaları ve trafiktekilerin duyarsızlığıdır. Hastaya ulaşımda her düşecek dakika, binlerce insanın yaşama tutunmasına vesile olacaktır.

2002 yılında ülkemizde yaş aralığı 7-8 olan 634 ambulans var iken bugün yaş ortalaması 3-4 aralığında 4 bini aşkın modern, ileri tıbbi donanımlı ve yetişmiş, şefkat ve merhamet dolu 30 bin 112 çalışanı ile hizmet vermektedirler. Kar paletli ambulanslar, uçak ambulanslar, helikopter ambulanslar ülkemizin en ücra yerine dahi kolayca ulaşıyor ancak, bazı duyarsız sürücüler nedeniyle trafikteki engelleri aşamıyorlar.

Sevgili çocuklar, “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi" konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla uygulanan "Yaşama Yol Ver” medya tanıtım kampanyası etkinlikleri çerçevesinde Sağlık Müdürlüğümüz tarafından sizlere verilen bu eğitimlerden aldığınız bilgileri anne-babalarınıza da aktarmanızı istiyorum. Duyarlı bir toplumun oluşturulması, siz çocuklarımızın bilinçlenmesine ve farkındalığınızın artmasına bağlıdır. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz. “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” farkındalık etkinliğini gerçekleştiren Sağlık Müdürlüğümüze ve çalışanlarına çok teşekkür ediyor, bu vesile ile tüm vatandaşlarımızı daha duyarlı davranmaya, "Yaşama Yol Ver" sloganı ile cana can katmaya destek olmaya davet ediyor, hepinize sağlıklı ve başarılı bir ömür diliyorum.

Etkinlik, öğrencilerimizin okula gelen ambulansları inceleyerek yetkili personeller tarafından bilgilendirilmelerinin ardından sona erdi.

06-04-2016 06-04-2016 06-04-2016   06-04-2016 06-04-2016 06-04-201606-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.