EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yetkin Zümreler Etkin Okullar” Projesi

  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Eylül Ekim Dönemi Teknik Destek Hibe Programı çerçevesinde kabul edilen “Yetkin Zümreler Etkin Okullar” isimli projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.
 “Yetkin Zümreler Etkin Okullar” Projesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Eylül Ekim Dönemi Teknik Destek Hibe Programı çerçevesinde kabul edilen “Yetkin Zümreler Etkin Okullar” isimli projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Okullarımızdaki mevcut zümre çalışmalarının yeni ölçme, değerlendirme ve merkezi sınav sistemine göre güncellenmesi, hedeflenen akademik başarının elde edilmesi ve okullardaki eğitimde belli bir standardın yakalanması için ihtiyaç duyulan becerilerin il merkezindeki zümre başkanlarına kazandırılması, eğitim süresince, etkili zümre uygulamaları, motivasyon ve ekip liderliği eğitimi ile ilimizde görev yapan zümre başkanlarının koordineli çalışmaları, okullarımızda öğretim düzeyinde birlikteliğin elde edilmesi, bireysel ve kitlesel başarıyı arttırmak ve eğitim sorunlarının belirlenmesi amacıyla Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ‘Yetkin Zümreler Etkin Okullar’ Projesi’nin açılışı Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Açılışa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi Sayın Kayhan KARLI, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı açılış konuşmasında; “Eğitim, toplumun tüm ihtiyaçlarının çözüm merkezidir. Okullarımız, geleceğin inşa sürecinde etkisi çağlar ötesine ulaşacak bir misyonun sahibidir. Bireyler, günümüzde üstlendikleri rollere eğitim kurumlarından aldıkları destekle ulaşırlar. Eğitim öğretimde başarıyı yakalamanın anahtarı öğretmen, öğrenci, veli gibi unsurların etkili işbirliği ile mümkündür. Öğrenci ve veli unsurlarının dışında okullarımızda verimliliğin artması, bireysel çabalardan çok zümre içi ve zümreler arası işbirliği ile mümkündür. Bir okulda uygulanan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin başarılı olmasında veya olmamasında en büyük sorumluluk öğretmenlere aittir.

Eğitim ve öğretimde birlik ve beraberliği arttırmak, koordinasyonu sağlamak ancak etkin zümre uygulamaları ile mümkündür. Zümre içi ve zümreler arası koordinasyon, öğretim programının uygulanması ve eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi sürecine okullardaki zümre öğretmenlerinin aktif katılımı ile gerçekleşebilir. Bu bağlamda, zümre başkanlarının liderlik vasıflarını taşımaları, yenilenen müfredata ve sınav sistemine hakim olmaları, yüksek koordinasyon ve denetim becerilerine sahip olmaları gerekmektedir.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Birimi tarafından Edirne genelindeki okulların 2013-2014 yılı merkezi sınavlar ve okul sınavı başarı ortalamaları karşılaştırılmış, Merkez ilçede bütün branşlarda merkezi sınav sonuçlarının okul sınavı ortalamalarına göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Yabancı Dil sınav sonuçları %18.98 fark ile ilk sıradadır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinde  %13.99 ve Matematikte %12.11’lik fark bulunmaktadır. Öğretmenler tarafından yapılan sınavlar ile merkezi sınavlar arasındaki bu fark, okullarda sağlıklı standart ölçme değerlendirme sisteminin bulunmadığını ve zümre öğretmenleri arasındaki koordinasyon eksikliğini açıkça göstermektedir.

Öğrencilerin akademik gelişimini ve merkezi sınav sistemindeki başarısını arttırmak, okullardaki eğitim kalitesini yükseltmek, öğretim faaliyetlerinde ortak bir standart yakalamak için zümre öğretmenlerinin ekip liderliği, takım çalışması, iş birliği, planlama, koordinasyon ve ölçme değerlendirme becerilerinin desteklenmesi, yenilenen mevzuat ve merkezi sınav sistemi hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Eğitim camiası olarak öncelikli sorumluluğumuz, bilgi toplumuna dönüşümü gerçekleştirecek kadrolarımızın ideal donanımını sağlamaktır. Bizler, eğitim camiası olarak, geleceğin bireylerini yetiştiriyoruz. Hedefimiz en iyiye, en güzele ulaşmaktır.

Bugün  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde zümre başkanlarımıza yönelik ‘Yetkin Zümreler Etkin Okullar ‘  konulu eğitimi gerçekleştiriyoruz. İki gün boyunca verilecek olan eğitimlerin siz zümre başkanlarına yararlı olacağını, okul yaşamındaki yetkinliklerinizin artacağını, zümre yönetiminin önemi konularında farkındalık sahibi olacağınızı ve okul sınav başarısı ile merkezi sistem başarısı arasındaki farkı en aza indirmek için gerekli olan akademik donanımı kazanacağınızı umuyor başarılar diliyorum.

           Bu vesile ile gerçekleştirdiğimiz her türlü projede bizden desteğini esirgemeyen Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’e, Trakya Kalkınma Ajansı’na, başarılı projelere imza atan projenin başarıya ulaşması için katkı sunan herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

          Edirne il merkezindeki ortaokullarda görev yapan ve Ortak Sınavlara kaynaklık eden derslerin zümre başkanları, 5 grup halinde 12 Ocak-13 Ocak 2014’te toplam 14 saat, Sayın Kayhan KARLI ve ekibi tarafından verilecek eğitim atölyelerine katılacaklardır.

  

1  1

1  1

1  1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.