EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yönetici Formasyonu Kazandırma Kursları Sona Erdi

Eğitim Yöneticilerimizin, bilgi ve becerilerini geliştirmek, verimliliklerini arttırmak, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uyumlarını sağlamak, değişim ve gelişimleri takip etmek, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak ve vizyoner bakış geliştirebilmek amacıyla düzenlenen “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları” düzenlenen kapanış programı ile sona erdi.
Yönetici Formasyonu Kazandırma Kursları Sona Erdi

İlimizde görev yapan eğitim yöneticilerimize yönelik olarak 26 Ocak’ta başlayan ve 3 hafta süren kurslarda, Trakya Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Akademisyenler ve konularında uzman olanlar tarafından “İletişim ve Okul Çevre İlişkileri, Vizyon ve Strateji Geliştirme, Bilişim Teknolojileri ve MEBBİS Modülleri, Öğretim Liderliği, Takım Çalışması ve Problem Çözme Teknikleri, Okul Yöneticiliği, Çatışma ve Stres Yönetimi” konularında eğitimler verildi.

13 Şubat Cuma günü Edirne Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Konferans Salonunda gerçekleştirilen kapanış programı, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. İrfan ERDOĞAN tarafından verilen “Gelenek ve Gelecek İkileminde Okulda Yönetici Olmak” kursu ile başladı.

Kapanış programına, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Prof. Dr. Sayın İrfan ERDOĞAN, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Yılmaz ÇAKICI, Öğretim Görevlisi Sayın Yar Ali METE, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri ile ilimizde görev yapan okul müdürleri katıldı.

Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları Kapanış Programında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, “Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından planlanan, yeni görevlendirilen ve halen okul müdürlüğü görevini sürdüren okul idarecilerimize yönelik Yöneticilik Formasyonu Kazandırma eğitimlerimizin son gününde sizlerle birlikteyiz.

         Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öncelikli sorumluluğumuz, toplumumuzda dönüşümü gerçekleştirecek, Türkiye’nin 2023 eğitim hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak müdürlüğümüz bünyesindeki kadrolarımızın ideal donanımını sağlamaktır.

       Yine bu doğrultuda Bakanlığımız son yıllarda artarak devam eden, kurum personelinin gelişim ve değişimine yönelik eğitimler için ciddi kaynaklar ayırmaktadır. Bu gelişim ve değişimler siz yöneticilerimizin etkili liderliği ve çalışanların ortak çabası sayesinde gerçekleşecektir.

          Teknolojinin hızlı gelişimi, eğitime küresel bakış ve eğitim politikalarındaki değişiklikler gibi çeşitli etkenler, eğitim üzerindeki yaptırımların ve okuldan beklentilerin artmasına; okullar arasında sıkı rekabete; yeni eğitim yaklaşımlarının doğmasına ve okul yöneticilerinden beklenen rollerin gittikçe karmaşıklaşmasına ve çeşitlenmesine yol açmaktadır. Okullardan, daha etkili ve verimli öğrenme toplulukları oluşturmaları beklentisi arttıkça okul müdürlerinin teknolojiyi kullanma ve uygulama konularında liderlik rollerinin bilincine varmaları da önem kazanmaya başlamıştır.

        Yönetim sürecini engelleyen faktörler, bireysel ve kurumsal ilerlemeyi koordine eden liderlerin öncülüğünde giderilecektir. Bu nedenle lider, yenilik ve değişime katkı sağlayacak başarıların anahtarıdır.

      Çağımızın gerektirdiği dönüşümcü liderlik özellikleri, çağdaşlaşma yolundaki eğitim kurumlarımızın gerektirdiği liderlik özellikleridir. Dönüşümcü lider vizyon ve misyonuyla karizmatik özelliklere sahiptir, yüksek beklentileri ile beraber çalıştığı öğretmenlerine ilham olur; araştırmacı, problem çözücü, yaratıcıdır ve çalışanlarına her anlamda destek olur.  Dönüşümcü liderlik, yöneticiyi liderden ayıran önemli bir ögedir ve bu liderler sahip oldukları bu özellikleri ile çalışanlarının sevgi ve saygısını kazanırlar. Bir lider olarak tüm bu vasıflara sahip olmak eğitim kurumlarının işleyişindeki verimlilik açısından çok önemlidir.

       Eğitimde anahtar konumundaki okul yöneticilerimizin başarılı olması, kendilerini geliştirmesi her bakımdan yetkin hale gelmesi kaçınılmazdır. Geçtiğimiz üç hafta boyunca kurumumuz bünyesindeki değerli akademisyen ve eğitimcilerin katkılarıyla ve siz liderlerimizle gerçekleştirdiğimiz eğitimlerin verimli geçtiğini, sizlerin de çağımızın değişen liderlik anlayışı, bilimsel ve teknolojik gelişmeler konusunda vizyon sahibi olduğunuzu, kişisel ve mesleki gelişim konusunda farkındalık kazandığınızı düşünüyorum. Burada edindiklerinizi okullarınızda uygulamaya başlayacağınıza, bu anlamda kurslarla edindiğiniz ürünlerin rol model davranışlarınızla yerini bulacağına inanıyorum.

         Edirne’de eğitimde başarı hep birlikte, göstereceğimiz çabalar sonunda gelişecektir. Unutmayalım ki; Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.

         Ben buradan 3 hafta süren Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kurslarında başta eğitim veren akademisyenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

        Konuşmanın ardından 3 haftalık kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan eğitim yöneticilerimize kurs belgeleri takdim edildi. Sınavda yüksek puan alan eğitim yöneticilerimize kurs belgeleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve Prof. Dr. Sayın İrfan ERDOĞAN tarafından verildi.

        Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları Kapanış Programı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından Prof. Dr. Sayın İrfan ERDOĞAN’a çiçek takdim edilmesinin ardından sona erdi.

2   2   22   2   22   2   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.