EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Z (Zenginleştirilmiş) Kütüphane Açılışı Gerçekleştirildi.

İlimiz Merkez Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu bünyesinde oluşturulan Z-Kütüphanenin açılışı 14 Mart 2016 saat 13.00’da gerçekleştirildi. 
Z (Zenginleştirilmiş) Kütüphane Açılışı Gerçekleştirildi.

Z-Kütüphane yeni ve modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulan, öğrencilerimize okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında ve hayal güçlerini geliştirmelerinde yeni imkânlar sağlamaktadır.

Öğrencilerimize ve velilerimize kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabilecekleri ve gerek elektronik gerekse yazılı medya kullanım becerilerini nasıl geliştirebileceklerinin öğretilmesi, z-kütüphanelerin yaygınlaştırılması ile ulaşılması beklenen hedefler arasındadır.

İlimiz Merkez Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu bünyesinde oluşturulan Z-Kütüphanenin açılışı 14 Mart 2016 saat 13.00’da İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Edebiyat günleri kapsamında ilimizde bulunan yazarlar Mustafa Armağan, Tarık Tufan ve Yusuf Çopur ile ilimiz okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Yazar Mustafa Armağan açılış öncesi yapmış olduğu konuşmasında, “Ben sizin yaşınızdayken kütüphanemiz bulunmuyordu harçlıklarımı biriktirerek kitap alıyordum. Bizim zamanımızda kütüphanecilik çok gelişmiş değildi. Şimdi ülkemizde böyle kütüphaneler açma imkanı buluyoruz. Bir ülke başarılıysa o ülke insanları kitap okuyan, kitapla iç içe olan insanlar vardır. Tayvan ülkesine gittim. Orada 24 saat açık kütüphaneler bulunuyor. Gecenin geç saatlerine kadar insanlar kütüphanelerde bulunup kitap okuyorlar. Milli gelirleri Türkiye’nin iki katıdır. Bunun arkasında okuma merakı var. Gece gündüz kitap okuyarak kendilerini geliştiriyorlar.  Bu kütüphaneyi açan Müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah bu kütüphaneyi öksüz bırakmazsınız. Ülkemizin geleceği geçmişten daha parlak olacak.  Bunu başaracak olacak sizlersiniz. Bol bol kitap okumanızı istiyorum.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yaptığı konuşmasında “Toplumları ayakta tutan, kültürleridir. Kültür de geleneklerle, daha da önemlisi kitaplarla geleceğe taşınır. Kitap okumayan toplumlar, hafızalarını kaybeder. Hafızalarını kaybeden toplumlar ise mankurtlaşmaya mahkûmdur ve millet olma özelliğini kaybederek sadece bir yığın hâline dönerler. Cemil Meriç, “Bu Ülke” adlı eserinde kütüphanelerin “bütün çağların, bütün ülkelerin ölümsüzlükleriyle dolu” olduğunu söyler. Devletimiz, gücünü mazisinden alan ve geleceğe güvenle bakan gençler yetiştirmek için kitaba ve kütüphaneye büyük önem vermektedir.

Küresel toplum ve bilgi çağının talepleri, kütüphaneciliği yeniden biçimlendirmiş ve teknolojinin kullanımı da günümüz dünyasının ekonomik, kültürel ve iletişim alışkanlıklarında köklü değişiklikler meydana getirmiştir.

Öğrencilere yönelik kütüphane hizmetleri, hiçbir zaman öğrenciler ve onların aileleri için günümüzdeki kadar önemli olmamıştır. Bilgiye erişim ve dünyanın çok kültürlü zenginliklerinin yanı sıra, hayat boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri de toplumların önceliği durumuna gelmiştir. Nitelikli bir okul kütüphanesi, öğrencileri hayat boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri ile donatarak, onların topluma katılımlarını ve katkıda bulunmalarını sağlar. Okul kütüphaneleri sürekli artan toplumsal değişikliklere cevap vermeli ve bütün öğrencilerin bilgi, kültür ve eğlenme gereksinimlerini karşılamalıdır. Bunun yanında her öğrencinin okulundaki kütüphaneyi kullanmanın yanında yerel kütüphanelere de alışkın olması ve kütüphane kullanma becerilerine sahip kılınması gerekir.

Yeni ve modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulan z-kütüphanelerin, öğrencilere okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında ve hayal güçlerini geliştirmelerinde yeni imkânlar sağlaması beklenmektedir. Öğrencilere ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabilecekleri ve gerek elektronik gerekse yazılı medya kullanım becerilerini nasıl geliştirebileceklerinin öğretilmesi, z-kütüphanelerin yaygınlaştırılması ile ulaşılması beklenen hedefler arasındadır. Ayrıca z-kütüphanelerin amacına uygun kullanılması ile diğer ülkelerde bulunan, modern standartlarla hizmet veren, yüksek nitelikli okul kütüphanesi hizmetlerine ulaşılması amaçlanmaktadır.

İlimiz Merkez Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulunda ve İlimiz Keşan İlçesi Bademlik Ortaokulunda Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) kurulmuştur. Ayrıca İlçelerimizde birer adet ve Merkezde 4 adet Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane)  yapımı planlanmış olup, en kısa zamanda hayata geçirilecektir.

Her geçen gün gücüne güç katan Devletimiz, “muasır medeniyet”ler seviyesine ulaşmak için teknolojik açıdan da kendini yenilemekte, kütüphanelerini z-kütüphaneye dönüştürmektedir.

Gerçek bilgi kaynaklarımız kütüphanelerimizdir. Bu yolda bizden desteklerini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığımıza, değerli yazarlarımıza, katılımcılarımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı arz diyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yazarlarımız ile birlikte açılış kurdelesini keserek Z-Kütüphanenin öğrencilerin hizmetine açtı. 

 

14-03-2016   14-03-2016   14-03-201614-03-2016   14-03-2016   14-03-201614-03-2016   14-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.