EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Zeka Oyunları Kursu” Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Sosyo-ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı Destek Eğitim Odalarının Güçlendirilmesi Projesi ile ilimiz ilkokul ve ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerimizin hizmetine sunulan zekâ oyunları materyallerinden, okullarımızın verimli bir şekilde yararlanabilmeleri için öğretmenlere eğitim verilmeye başlandı. 
“Zeka Oyunları Kursu” Açılış Töreni Gerçekleştirildi

01-05 Şubat 2016 tarihleri arasında ilimiz Merkez 75. Yıl İlkokulunda gerçekleştirilecek olan zekâ oyunları kurslarına toplam 75 öğretmen katılacaktır. Kurslar sabah 09.30 da başlayıp saat 15.00’da bitecektir.

Bu kapsamda; 01 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 09:30’da, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katılımıyla 75. Yıl İlkokulunda Zeka Oyunları Kursu Açılış Töreni gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yapmış olduğu açılış konuşmasında,

“Eğitim kurumlarının temel hedefi, sadece bütün çocukların eğitim ortamlarına erişiminin sağlanması değil, aynı zamanda bütün eğitim kurumlarının kendilerine emanet edilen çocukların yetişmesine yönelik en uygun şekilde faaliyet göstermesi olmalıdır.

Nitelikli bir eğitim, kurumlarımızın yeterli sayıda alan bilgisini ve mesleki yeterliliklerini günümüz ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmiş öğretmenler, yeterli kaynaklarla donatılmış ve öğrenim açısından uygun koşullar sağlanmış, güvenli ve koruyucu okulların bulunması ile gerçekleştirilebilir.

Eğitim kurumlarımızla öğrencilerin bütünleştirilmesi, eğitim sistemimizin odak noktası olmalıdır. Sürece dâhil olan eğitim yöneticileri, öğretmenler, eğitim çalışanları ve veliler tüm öğrencilerin bütünleştirilmiş olduğu bir eğitim ortamının oluşturulmasından sorumludur. Öğretmenlerimiz özellikle alan bilgilerini, özel öğretim yöntemlerini geliştirmeli, bilgilerini güncel tutmalı ve olumlu mesleki ilişkiler geliştirmelidir.

Eğitim kurumları, öğrencilerin okul toplumu içindeki sosyal yaşamın tam bir parçası olmasını sağlayarak mümkün olan en yüksek seviyede görevlerini yerine getirmelerine imkan veren eğitim ortamları olmalıdır. Farklı çocukların farklı koşullarla karşı karşıya bulunduklarını ve farklı gereksinimleri olduğunu dikkate alan eğitim kurumları, öğrencilerinin düşünme ve mantık yürütme yetilerini geliştirmelerine, kendilerine ve başkalarına saygı duymalarına ve toplumun bir üyesi ve dünyanın bir vatandaşı olarak potansiyellerini tam olarak kullanmalarına yardımcı olmalıdırlar.

Ülke çapında Milli Eğitim Bakanlığımızın politikaları ile hızla gelişmekte olan eğitim anlayışımız; giderek daha geniş öğrenci kitlelerini hedefleyecek daha geniş yelpazeli akademik ve sosyal imkânlar sunmaya devam etmektedir. Öğrencilerin bireysel farklılıklarına verilen önem, örgün eğitim kurumları ve bilimsel temellere dayanan destekleyici eğitim yöntemleri ile her geçen gün daha belirgin bir hale geliyor.

Edirne il milli eğitim müdürlüğü olarak benimsemiş olduğumuz öğrenci odaklı eğitim anlayışımız ile öğrencilerimizi sorgulamaya, araştırmaya, eleştirmeye yönlendirerek; yaratıcı olmalarını, yeteneklerini keşfetmelerini, geliştirmelerini ve toplumsal sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak birçok projeye imza attık. Öğrencilerimize en kaliteli eğitim ortamını sunabilmek üzere dünya çapında kanıtlanmış en iyi uygulamaları kurumlarımıza taşımak için özgün projeler yapmaya devam ediyoruz.

Bugün burada Destek Eğitim Odalarının Güçlendirilmesi Projesi ile yeterli kaynaklarla donatmış olduğumuz eğitim kurumlarımızda görevli olan öğretmenlerimizi bu kaynakları etkili ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri ve mesleki yeterliliklerini geliştirebilmeleri için eğitim programına dâhil ettik. Öğretmenlerimizin tecrübesi ile birleşen akıl oyunları sistemi, eğitim kurumlarımız ve öğrencilerimize ciddi bir kazanım sağlayacaktır.

Çocuğun kendini, karakterini ve gelişim düzeyini ortaya koyduğu en önemli alan oyundur. Nitelikli bir oyunla hem çocuğu gözlemleyebilir hem de ona pek çok bilgiyi eğlenceli bir ortamda öğretebilirsiniz. Açmış olduğumuz zekâ oyunları kurslarında, okullarımızda teminini sağladığımız farklı yetenek türlerindeki 36 oyunun nasıl oynanacağı, çocuğa nasıl oynatılacağı, hangi oyunla hangi kazanımların hedeflendiği, oyunların çocuk gelişimine etkileri, oyun ortamında çocuğun ne şekilde gözlemleneceği gibi konuları ele alınacaktır.

Ayrıca günümüzde dikkat dağınıklığı ve benzeri sebeplerin birleşimi ile çocuklarımızın zihinsel kapasitelerini tam olarak kazanamamaları birçok ailenin ortak sorunudur. Bu zekâ oyunlarının içerisinde görsel algı ve dikkat toplama ile ilgili oyunların çocuklarımızın dikkat dağınıklığı sorunlarını çözmede katkısı olacağı da düşünülmektedir.

Beş gün boyunca 3 grup halinde toplam 70 öğretmenimizin katılımı ile gerçekleştirilecek olan zekâ oyunları kurslarımızın ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Şubat tatilini mesleki yeterlikliliklerini geliştirmek için fırsat bilip bu kursa katılan öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum. Bu kurslarda görev alan ve İstanbul´dan ilimize gelen uzman eğitimci meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, eğitimi verecek olan İstanbul Kağıthane İlçesinde görevli sınıf öğretmenleri tarafından, Zeka Oyunları Kursu eğitiminin ve programının tanıtımı gerçekleştirildi, sıra dışı çocuklarla ilgili sunum yapıldı ve 27 adet zeka oyunuyla ilgili eğitim verildi.

Tören, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve beraberindekilerin öğretmenlerin eğitim alacağı sınıf ile okul bünyesinde kurulan akıl ve zeka oyunları sınıfını gezmesinin ardından sona erdi.

  

01-02-2016  01-02-2016  01-02-201601-02-2016  01-02-2016  01-02-201601-02-2016  01-02-2016  01-02-2016  01-02-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.