EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler günü kapsamında ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.  
24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi.

Atatürk Anıtına Çelenk Sunuldu.

Etkinliklerin ilk adresi Atatürk Anıtı oldu. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan başkanlığında okul müdürleri ve öğretmenlerimiz saat 13.00 da Atatürk Anıtı önüne toplandılar. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından Atatürk Anıtına Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulması ile başlayan program Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimiz ve şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından sona erdi.

Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk Anıtı önünde oluşturulan kortej etkinliklerin bir diğer adresi olan Edirne Merkez Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğüne kadar yürüdü.

Öğretmenler Gününün Ruhuna Yakışır Tören

Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir’in teşrif ettiği tören Saygı Duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı okundu.

Mesleğe yeni başlamış öğretmenlerimiz adına Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Sayın Hande Yenilmez, emekli öğretmenlerimiz adına ise Edirne Doktor Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi emekli öğretmeni Sayın Seyhan Es birer konuşma yaptılar.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında:

“ Herkes, bir öğretmenin engin yüreğine düşer; tohumun toprağa umutla sarıldığı gibi…

Bir öğretmen, her öğrencinin peşinden gider; rüzgârın önüne kattığı yağmur gibi…

Hayatı en iyi okuyan, özveriyle geleceğimizi ilmek ilmek dokuyan ve hiç tükenmeyen bir sevdaya tutulan Öğretmenlerimiz için bugün, naçizane bir vefa günüdür.

Çünkü öğretmenler, toplumun en müstesna şahsiyetleridir. Memleketin her köşesine koşarak giden, karşılıksız emekleriyle gönülleri fetheden insanlığın kurtarıcılarıdır. Zihinleri bilgi, minik yürekleri sevgi meşalesiyle tutuşturan, toplumu her daim canlı tutan gerçek aydınlardır. Her öğrencisini bir ömür yüreğinde taşıyan ve asla unutulmayan, paha biçilmez değerlerdir. 

Çocuklar, önce öğretmenin hayallerinde filizlenir, tecrübeli ellerinde şekillenir, pes etmeyen ilgisiyle beslenir. Okuyan, düşünen, gelişen, üreten ve özgür bireylerle mutlu bir gelecek için öğretmen, tek rehberdir. Öğretmenin tüm hedefi öğrenci, öğrencinin tüm ufku da öğretmendir. Öğretmenlerimizin emeği, ülkemizin geleceğidir.

Teknoloji ne kadar gelişse de, çağımız ne kadar değişse de, gelecek öğretmensiz inşa edilemez. Eğitimin lideri, geleceğin mimarı; umudun, adaletin timsali; güvenin, şefkatin abidesi; fedakârlığın zirvesi öğretmen, insanlığın hiç değişmeyecek önderidir. Şüphesiz ki, her öğrenci ayrı bir değer, her öğretmen de onları mücevhere dönüştüren hünerli bir eldir. Öğretmen; toplumu ayakta tutan, ilkesizliğe, iradesizliğe ve ümitsizliğe hayır diyen, gayretin, kendine ve kendi değer yargılarına güvenin insanlara hâkim olması için çalışan kişidir. Öğretmen; kültürüne, inancına, hakka, hukuka bağlanarak; yüzleri ve yürekleri bilim, kültür, sanat ve ahlakla aydınlatan bir entellektüel olarak en büyük değerlerin takipçisi ve taşıyıcısıdır. 

Alın terinin ışıl ışıl parlattığı bir yüreğin sahibi öğretmenlerimiz! Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün “ Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.” veciz sözündeki ifadesiyle ülkemizin kaderinin belirleyicisi sizlersiniz.

Bizler, eğitim camiasının neferleri olarak, dünyanın en güzel çiçeklerini yetiştiren bahçıvanlar olmanın azmindeyiz. İsteriz ki; yönünü şaşırmış modern dünya, her zaman daha iyiye ulaşmanın gayretiyle sadece bireysel mutluluğu değil, tüm insanlığın mutluluğunu esas alan bilgi pınarlarımızla susuzluğuna çare bulsun. Her öğrenci bir damla, her öğretmen de damlayı kucaklayan bir derya olsun. İnsanlık, öğretmenin izinden yürüyerek huzur bulsun.

Biliyoruz ki öğrenmenin, öğretmenin ve üretmenin zevkini beraber yaşadığımız dünyanın en değerli pırlantaları, geleceğimizin teminatı çocuklarımız, bizlere emanettir. Bazen öğretmen olmanın ağır sorumluluğunu omuzlarımızda hissettiğimizde, sadece öğrencilerimizin bakışlarındaki minnettarlığın ışıltısı yükümüzü hafifletir. Çünkü öğretmen, geleceği öğrencisinin gözünde görür, yüreğinde yaşar.

Karşılıksız vermeyi ilke edinmiş, bir teşekkür ve bir tebessümle yetinmesini bilmiş fedakârlık abidesi öğretmenlerimiz, inanın bu milletin her bir ferdi sizlere minnettardır. Ben de sizlere can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Bu duygularla, dünün, bugünün ve geleceğin sessiz fakat hiç unutulmayan kahramanları, siz değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Öğretmenliğe yeni başlamış olan öğretmenlerimizin sahnede meslek yemini etmeleriyle devam programda, Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz ile öğretmenler arasında düzenlenen “Öğretmenlik Anıları” konulu yarışmada dereceye giren öğretmenlerimize ödülleri verildi.

Kompozisyon, Şiir ve Resim Yarışmalarında üçüncü olan öğrencilerimize ödülleri Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan tarafından verilirken, ikinci olan öğrencilerimize ödülleri Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sayın Salim Afgün tarafından verildi. Kompozisyon, Şiir ve Resim Yarışmalarında birinci olan öğrencilerimiz ile “Öğretmenlik Anıları” yarışmalarında dereceye giren öğretmenlerimize ödülleri Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir tarafından verildi.

2015-2016 yılında emekli olan öğretmenlerimize Hizmet Şeref belgeleri ve plaketlerinin Vali Sayın Günay Özdemir tarafından verildiği Öğretmenler Günü programı, Edirne Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Sen Öğretmensin” adlı oratoryonun izlenmesinin ardında sona erdi.

Müdürlüğümüz İl Kutlama Kurulundan Sayın Valimize Ziyaret.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN başkanlığındaki İl Kutlama Kurulu 24 Kasım Öğretmenler günü etkinlikleri kapsamında Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. 

24-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-201624-11-2016   24-11-2016   24-11-2016

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.