EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlikte

Tarımda Nitelikli İş Gücü oluşturulacak iş birliği protokolü kapsamında hayata geçirilecek uygulamanın ilk tanıtım toplantısı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı, Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Atilla Bayazıt ve protokol kapsamında açılacak alanı tercih eden öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi
Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlikte

İş Birliği tanıtım toplantısı, projenin uygulanacağı iki okulumuzdan biri olan Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 5 Temmuz 2022 Salı günü gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı, Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu, verimli topraklarımızın bilinçli ekim ile gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, iş birliği protokolünün öğrencilerimize, öğretmenlerimize, ilçemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tanıtım toplantısı, projeye ilişkin detayların paylaşılmasının ardından sona erdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, hızla değişen teknolojik gelişmeler ışığında eğitimi verilen 47 meslek alanına ait 105 dalda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü yetiştirmek ve nihai olarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunmak amacıyla ilgili sektör temsilcileri, bakanlıklar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolleri tesis etmektedir.

 

2021-2022 eğitim öğretim yılında; Tarım, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında Millî Eğitim Bakanlığımız uhdesinde 123 okul, 9.309 öğrenci ve 264 öğretmeni kapsamına alan bu protokol ile; "Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlikte" yaklaşımımızla geleceğimizi garanti altına almaya çalışıyoruz.

 

Protokol kapsamında;

  • Okul yöneticisi ve öğretmenleri, teknik ve mesleki yönden her iki bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirlenecek,
  •  Alan öğrencilerine başarı bursu verilmesine yönelik çalışma ve girişimlerde bulunulacaktır,
  • Alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak. 

81 ilde eş zamanlı yürütülecek çalışmalara ilişkin; 2022/2023 eğitim öğretim döneminde Uzunköprü İlçemizde Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 30 öğrenci alımı yapılacaktır.

 05-07-202205-07-202205-07-2022

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.