EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Trafik Adabı Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Edirne Trafik Adabı Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Ülkemizde ne yazık ki trafik konusunda kemikleşmiş bir kültür var. Herkes hakkını kendi alma çabasında olmakla beraber herkes kendi zamanını herkesin zamanından üstün görmekte ve beklemeye, bekletilmeye tahammül edememektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan kargaşaların sebebi trafiğin yoğun olmasıdır. Uygulanacak politikalarla ve bilinçlendirme çabalarıyla bu olumsuzlukların toplumca üstesinden gelebiliriz.

Bu sebeple 2016 yılı itibariyle Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından sürücülük eğitimi müfredatına teorik eğitime ek olarak 4 saat Trafik Adabı dersi eklenmiştir.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Edirne Umum Servis Araçları İşletmeleri Odası’nın paydaş olduğu “Edirne Trafik Adabı Projesi” hazırlanmıştır.

Hazırlanan proje ile 2016 yılından önce sürücü belgesini almış olan Toplu Taşıma Araç Şoförleri, Ticari Taksi Şoförleri, Okul ve Personel Servis Araç Şoförleri ile Mücavir Alan Dahilinde Ticari Araç Yolcu Taşımacılığı Yapan Araç Şoförlerinin Trafik Adabı dersini almalarını sağlayarak belirtilen konularda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

2 ay sürecek olan projemiz kapsamında verilecek olan eğitimler 8 Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursunda aynı anda 120 sürücü ders alacak şekilde programlanmıştır. Projemiz sonucunda Edirne il merkezinde 1.051 sürücüye ulaşılması hedeflenmektedir.

Edirne Trafik Adabı İşbirliği Protokolü imza töreni 22 Kasım 2016 Salı günü Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

İmza törenine Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, İl Emniyet Müdürü Sayın Armağan Adnan Erdoğan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sayın Erbey Kılıç, Umum Servis Araçları İşletmeleri Odası Başkanı Nezahattin Erçetin ile İlimiz merkezinde faaliyet gösteren sürücü kurslarının temsilcileri katıldı.

Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, Trafik Adabı projesinin Türkiye’de ilk olan bir proje olduğunu belirterek, günümüz dünyasında trafiğin günlük ve sosyal hayatta önemli bir yeri olduğunu, bunun da hukuki ve sosyal kurallarla düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Sayın Özdemir konuşmasının devamında: “İnsanlar arasında ki ilişkileri günümüzde, toplu taşımda, sosyal hayatımızda, trafikte de iyi bir şekilde uygulamanın örneklerini Edirne’de yapmak istiyoruz. Bununla ilgili, projenin tarafları olarak bu işin Edirne’de daha iyi yapılmasını istedik. Edirne medeni bir şehir, Edirne huzurlu bir şehir, Amacımız Edirne’yi daha da huzurlu bir şehir haline getirmek.

Bununla ilgili olarak son zamanlarda trafikte yaşanan sıkıntıları gidermeye yönelik olarak içerikler seçilerek projeye eklendi. Proje kapsamında 1.051 sürücümüze kurs vereceğiz. Bu 2 aylık eğitimin sonunda topluma olumlu dönüşler olacağını düşünüyoruz. Bu konuda ben bütün arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

İmza Töreni, Edirne Trafik Adabı Projesi İşbirliği Protokolünün taraflarca imza altına alınmasının ardından sona erdi.

22-11-2016   22-11-2016   22-11-2016

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.