EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 108. Yıl Dönümü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 108. Yıl Dönümü Mesajı

Şüheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar,

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

                                     Mehmet Akif ERSOY

 

18 Mart... Büyük Türk Milletinin, tarihinin her anında, vatan aşkıyla ölüme koşan kahramanlarının yazdığı destanların simgesidir. Var olduğu günden bugüne İstiklal uğruna verilen onur mücadelelerinin özetidir. En önemlisi de, ülkemiz için fedakârlığın en büyüğünü yapan, aziz şehitlerimize vefanın günüdür.

Tarihimiz, içimizi titretirken ruhumuzu şahlandıran nice destanların şahididir. Türkülerimiz, ülküsü ve ülkesi için nice kendini feda edenlerin sesidir. Destanımız, asırlar geçse de, liderler ve neferler değişse de hiç bitmeyen iradenin hiç sapmayan hedefidir. Dualarımızsa, geçmişin ve geleceğin kutlu nefesidir.

Bazen Alparslan olur Malazgirt'te kapılar açar; Sultan Murad olur Kosova'ya, Yıldırım olur Niğbolu'ya koşarız. Bazense Fatih olur İstanbul'da çağları aşar, Atatürk olur Çanakkale'de, Sakarya'da yeniden doğarız. Dün olduğu gibi bugün de asil bir millet olarak tarihi yeniden yazarız.

Bizleri geleceğe taşıyan her zafer, silahların değil, toplu vuran yüreklerin, birbirine kenetli gönüllerin zaferidir.  Göz bebeği gibi kolladığı yavrusunu "Haydi oğul, ya şehit ol ya gazi!" diyerek askere yollayan anaların,  savaşın en kritik anında "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" diyerek zafere ulaştıran komutanların zaferidir.

Unutmayalım ki bu medeniyet, imkânsızlıklar içinde özünü kaybetmeyen, madde için manadan geçmeyen, insanlıktan soyutlanmış olanlara insanlık dersi veren Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halisdemirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahraman vatan evladının eseridir. 

Tarihin dilinden düşmeyen destanlar yazan, her karış toprağını şehit kanlarıyla sulayarak istiklâlinden kopmayan Aziz Milletimiz; dün olduğu gibi bugün de büyük zaferlerin ruhundan hiçbir şey kaybetmemiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün büyük bir inançla ifade ettiği: "Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözü tüm dünyanın zihnine yeniden kazınmıştır.

Bu vesile ile; 18 Mart Şehitler Günü'nde vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

 

 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.