EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı.

Bilindiği üzere, Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.  Nisan ayı boyunca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizm konusunda çeşitli etkinliklerle farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz salgın koşulları farkındalık çalışmalarının çevrim içi ortamlara taşınmasını zorunlu kılmaktadır.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ailesi olarak Bakanlığımız eğitim politikaları doğrultusunda hem eğitsel tanılamalarda hem de özel eğitim alanında geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız için gayretle çalışmaktayız.

Salgın koşulları eğitim öğretim alanında yeni tekniklerin kullanımını kaçınılmaz kılarken, özel eğitim öğrencilerimizin süreçten en az şekilde etkilenmeleri yönünde de yeni eğitim öğretim metotlarına geçilmiştir.

İlimizde Otizm spektrum bozukluğu tanılı öğrencilerimize yönelik olarak özel eğitim okulu ve özel eğitim sınıflarında eğitim öğretim faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yüz yüze eğitimin yanı sıra günümüz koşulları dolayısı ile uzaktan eğitim şeklinde uygulanan programlarımızın desteklenmesi ve daha verimli hale getirilebilmesi için ayrıca aileleri hedef alan çalışmalar yürütülmektedir.

Müfredat gereği yapılan derslere destek olmak amacıyla eğitim ortamlarını eve taşımak ve devamlılığı sağlamak için ailelerimize yönelik "ev ortamında olumsuz davranışların giderilmesi", "ev ortamında özbakım becerilerinin kazandırılması", "ev ortamında kavram eğitimi" başlıkları altında özel eğitime ihtiyacı olan tüm öğrencilerimizin velilerine yönelik Edirne H.H.T. Rehberlik Araştırma Merkezimizce eğitimler düzenlenmiştir.

Ayrıca "Engelleri Aşmada Önce Aile" projesi kapsamında tüm özel eğitim sınıfları ve özel eğitim okulumuzdaki öğretmen ve velilerimiz ile yüz yüze yapılan eğitim çalışmaları ve ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. Eğitim paydaşlarımızdan olan özel rehabilitasyon merkezlerimiz öğretmenleri ve bu kurumlardan hizmet alan velilerimiz ile de çalışmamız halen devam etmektedir.

Edirne Eğitim Ailesi olarak eğitimde feda edilecek tek bir fert bile yoktur düsturu ile her durum ve şartta Bakanlığımızın eğitim politikaları doğrultusunda en hızlı şekilde gerekli tüm tedbirleri alarak herhangi bir aksamaya meydan vermeden yolumuza devam ediyoruz.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde, bizlerde otizmin farkında olduğumuzu, otizmin bir eksiklik değil farklılık olduğu bilinciyle otizmli öğrencilerimiz ve ailelerinin her zaman yanındayız.

Unutulmamalıdır ki engel diye bir şey yoktur. En büyük ilaç sevgidir!

 

Dr. Önder ARPACI

Edirne İl Millî Eğitim Müdürü

 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.