EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI'nın 21 Aralık Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Edirne'ye Gelişinin 90. Yıl Dönümü Mesajı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Edirne'mizi ziyaret edişinin 90. yıl dönümünde saygıyla, rahmetle, özlemle ve minnetle anıyoruz.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI'nın 21 Aralık Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Edirne'ye Gelişinin 90. Yıl Dönümü Mesajı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün yaşamında Edirne'nin özel bir yeri vardır. Edirne halkı da bu sevgiyi hiçbir zaman karşılıksız bırakmamış; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Edirne'ye her gelişinde coşkuyla karşılamış ve sevgiyle bağrına basmıştır.

Serhat Şehri Edirne halkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü farklı dönemlerde üç kez misafir etmenin mutluluğunu yaşamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize ilk gelişinde 20 gün ikinci gelişinde 41 gün, Cumhurbaşkanı sıfatıyla üçüncü ve son gelişinde ise 4 gün şehrimizde kalmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'ye ilk gelişi Balkan Savaşı'nın son safhasında, ikinci gelişi Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal olarak gerçekleşmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Edirne'ye üçüncü ve son gelişinde ise Serhat Şehri Edirne'mizi Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Aralık 1930 tarihinde ziyaret etmiştir. Şehrimizi son ziyaretinde, bugün Atatürk Odası olarak restore edilen Edirne Belediye Binasında konaklamıştır.

Edirne'yi son ziyareti sırasında, Edirne'de yaşanan ve şehrimize büyük zarar veren kasırgada hasar gören başta Selimiye Camii olmak üzere birçok yeri ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Selimiye Camii'ni ziyareti sırasında minberle avize arasında durur ve etrafındakilere, "Bakınız ecdadımız İstanbul'un fethinden tam 125 sene sonra, bu şaheser camiyi İstanbul'da değil de Edirne'de yaptırmış; böylece Edirne'ye mührünü basmış, tapulaşmıştır. Büyük Usta Mimar Sinan, sanat ve din aşkıyla bu eseri bina etmiştir." der. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ziyareti sırasında Edirne'nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için ödenek emri verir ve hasarlı olan bütün camiler onarılır.

Atasını daima sevgiyle, gururla, özlemle anan, gücünü şanlı tarihinde alan yüce Türk Milleti Atasını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Edirne'ye gelişinin 90. yıl dönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

                                                                                                                                                                                                                                                                        Dr. Önder ARPACI

                                                                                                                                                                                                                                                                       İl Milli Eğitim Müdürü

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.