EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, hakikatin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır.

Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Ahmet Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı, Sultan Alpaslan'ı, Fatih Sultan Mehmed'i, Yavuz Sultan Selim'i ve Gazi Mustafa Kemal'i yetiştiren, ÖĞRETMENDİR.

Nurettin TOPÇU, Türkiye'nin Maarif Davası adlı eserinde öğretmenin önemini şöyle tanımlıyor:

"İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır. Kaderimizin hakikatinin işleyicisi, karakterimizin yapıcısı, kalbimizin çevrildiği her yönde kurucusu odur. Fertler gibi nesiller de onun eseridir..."

"Muallimlik sevgi işidir ve ruh sevgisidir. Öğrencinin ruhuna nakış nakış sevgi işleyen odur."

"Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayâya hayran gönüller ve insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin; her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın; vicdanlarımıza her an Allah'ın huzurunda yaşamayı öğretsin."

"Şuna inanınız ki dünyada hiçbir fetih - kaderin sırrına vâkıf olanlar için- sınıf kapısını açmak kadar şerefli değildir."

 Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk: "Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve muhterem  unsurlarıdır." veciz sözüyle irfan ordumuz öğretmenlerimize verdiği değeri ifade etmişlerdir.

Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesilleri aklın ve bilimin ışığında, bilgiyle donatırken; onları vicdanlı, ahlaklı, merhametli ve şefkatli olarak yetiştirmeliyiz.  Milli ve manevi değerlerimizi; vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini kalplerine nakşetmeliyiz.

Bugün mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz derken, ömürlerini bu mesleğe adayan ve emekliliğe adım atan emektar öğretmenlerimize de sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, irfan ordumuzun kahramanları şehit öğretmenlerimizi istiklâl ve istikbal uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü sevgi ve saygılarımla kutluyorum.

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.