EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı.

Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır.

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

                              Mithat Cemal KUNTAY

Bir Şehir ki her adımında tarih, her karış toprağında kahramanlarının izi vardır. Bir şehir ki Sultanlar şehri, bir şehir ki Fatihler çıkarmış, bir şehir ki tarihin akışını değiştiren fetihlerin başlangıç noktası olmuş. İşte o şehir Osmanlı'nın Balkanlara açılan kapısı, Serhat Şehri Edirne'dir.

Edirne'miz, bulunduğu coğrafya ve üstlendiği sınır şehri unvanı ile vatan topraklarına göz diken birçok devletin farklı dönemlerde saldırılarına ve işgal girişimlerine maruz kalmıştır.

Sultanlar Şehri Edirne'miz, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı giriştiği Balkan Savaşı'nda Edirne Müdafii Mehmet Şükrü Paşa'nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913'de işgale maruz kalmıştır.

İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, düşman ordusuna teslim olmaktansa kahramanca şehit olmayı tercih etmiştir. Edirne o kahramanların ruhlarını taşıyan Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz tarafından 21 Temmuz 1913'te yeniden vatan topraklarına katılmıştır.

Bugün, Serhat Şehri Edirne'mizin tarihine unutulmaz iz bırakan Balkan Savaşlarının 108. yıl dönümündeyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğine yön veremezler" veciz sözünden hareketle eğitim ailesi olarak bizler, nice sayısız kahramanlıklarımızın yanı sıra tarihimizde yer alan acı olayları da ders alınması ve bir daha yaşanmaması için geleceğimizin teminatı, yarınlarımız sevgili çocuklarımıza aktarıyoruz.

Bu vesileyle, 1912-1913 yıllarında gerçekleşen Balkan Harbinde Vatanımız, Milletimiz ve Bayrağımız uğruna canını feda eden başta Edirne Müdafii Mehmet Şükrü Paşa olmak üzere Aziz Şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.

Dr. Önder ARPACI

İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.