EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı.

Bugün, 29 Ekim 2022; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümü.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 99 yıl önce bugün, o günün şartlarında kimsenin aklına gelmeyen ama onun aklından bir an olsun bile çıkmayan, Samsun'a ayak bastığı ilk günden itibaren hedefinde olan büyük idealini gerçekleştirdiği gündür; Bugün Cumhuriyetin ilan edildiği gündür.

Cumhuriyet; özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin ifadesi, bireylerin hür iradesidir. İnsanlığın ortak birikimi, ülkelerin demokrasiyle idaresidir. Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türk Milleti 99. yıl önce bu idealini gerçekleştirdi ve yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu tüm dünyaya ilan etti.

Türk Milleti, 99 yıllık Cumhuriyet yönetiminde birçok olumsuzlukla karşılaşmıştır. Bunların sonuncusuna ve en alçak olanına 15 Temmuz 2016 yılında teşebbüs edilmiş, halkımızın Cumhuriyetin kazanımı olan hür iradesine, bağımsızlığına yönelik alçakça saldırılmıştır. Türk Milleti bu hain girişime tıpkı 99 yıl önce Cumhuriyeti kuran güç, azim ve kararlılık ile karşı koymuş; şanlı bayrağını, ülkesini, Cumhuriyetini emperyalist güçlerin maşası FETÖ terör örgütüne karşı kahramanca savunarak, hainlere gereken cevabı vermiştir.

Eğitim ailesi olarak bizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün: "Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz." veciz sözünden ilham alarak yarınlarımızın teminatı, Cumhuriyetimizi sonsuzluğa taşıyacak sevgili çocuklarımızı geçmişini bilen, geleceğe emin adımlarla yürüyen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmekteyiz. Bu yolda bizlerin en büyük enerji kaynağı çocuklarımızın gözlerinde gördüğümüz inanç ve azimdir.

Bu vesileyle Aziz Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, canlarını feda ederek bu vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.