EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Dünya Engelliler Haftası Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Dünya Engelliler Haftası Mesajı.

10-16 Mayıs tarihleri arası, Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engelli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır.  Hafta boyunca planladığımız etkinliklerdeki esas amacımız, toplum nezdinde, engelli bireylere karşı sorumluluk ve bir bilinç oluşturmaktır.

 

Ülkemizdeki engelli bireylerin nüfusa oranı %10’nu aşmaktadır. Bu durum, önemli adımlar atılmasını gerektirmektedir. Engelli bireylerin eğitimi, sosyal ortamların engellilere göre düzenlenmesi, engellilere yönelik sosyal projelere destek verilmesi ve sivil toplum örgütleriyle daha verimli çalışmalar yürütülmesi gibi adımların atılması önceliğimizdir. Düne kadar toplumdan uzak tutulan engelli bireylerimiz artık toplumla kaynaşmaya başlamışlardır. Toplumun verdiği desteği, eğitim olanaklarını gören aileler artık engelli çocuklarıyla beraber toplumun içinde daha çok var oldular. Engelli bireylerimizin birçoğu üretimde, eğitimde belli noktalara geldi. Bu sayede bizlerin faaliyetleri devam ettirmesi gerekliliği de ortaya çıktı.

 

Ülkemizde, engelli vatandaşlarımızın hakları, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış ve son dönemde uygulamaya geçirilen yasa ve yönetmeliklerle, uygar toplumlar seviyesine ulaşmıştır. Hükümet ve Bakanlık politikaları, Engellilerin Eğitim, Sağlık, Spor, Rehabilitasyon, İstihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ile her bakımdan gelişmelerini sağlamak, önlerindeki engelleri kaldırmak, topluma katılımlarını sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, engelli kişilerin yaşamlarını öncelikle bulundukları ortamda sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi, toplum içinde kendi kendini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek ortamları hazırlanması yönündedir.

 

Yunus Emre´nin zikrettiği gibi, yaratılanı Yaratandan ötürü sevip, farklılıkları kendimize engel olarak değil, zenginlik ve güzellik emaresi olarak görüyoruz.

 

Siz hiç gözlerinizi kapatıp evin içinde dolaştınız mı? Ya da film seyrettiniz mi? Kulaklarınızı kapatıp şarkı dinlediniz mi? Tekerlekli sandalye ile ağacın altına kadar gidip, saatlerce dallardaki meyvelere baktığınız oldu mu? Eğer şimdiye kadar bunları hiç düşünmediyseniz, bu hayatın gerçeklerini iyi görmemişsiniz demektir. Yaşamınızda bir şeyler eksik kalmış demektir,

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ilimizdeki her yaş ve seviyedeki engelli çocukların eğitimini destekleyici uygulamaları ve uygun koşulların yerine getirilmesi çabası içerisindeyiz. İlimiz; engelli öğrencilere verilen eğitim ve eğitim kurumları açısından incelendiğinde en şanslı iller arasında yer almaktadır. Engel durumlarına göre özel eğitim okullarımız, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, rehberlik ve araştırma merkezlerimiz, okullarımızdaki özel eğitim sınıflarımız, engelli öğrencilerimize en iyi eğitimi vermek suretiyle onların topluma üretici bireyler olarak katılmaları için özveriyle çalışmalarını sürdürmektedirler. En son Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR´in talimatlarıyla inşa ettiğimiz ve açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye´de ilk olan 23 yaş üstü Özel Eğitim Sosyal Yaşam Merkezi de Edirnemizde bu konudaki hassasiyetimizin bir yansımasıdır.

 

Ülkemizde son yıllarda engelli bireylere sağlanan haklar konusunda güzel örnekler bulunmaktadır. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, sayısı günden güne artan özel eğitim okullarında, ücretsiz taşıma ve beslenme haklarının yanında, her türlü sportif faaliyetlere katılım oranında da büyük iyileştirmeler gerçekleştirdik. İlimizdeki destek eğitim odalarının sayıları çoğaltılmış, tüm öğretmenlerimize verilen özel eğitim seminerleri ile eğitimde kalitenin arttırılması hedeflenmiştir.

 

Hiçbir engel bir insanın mutlu ve başarılı olmasına engel değildir. Engellilerimize sevgi ile yaklaşmalı, onları dinlemeli ve en önemlisi de duygudaşlık kurabilmeliyiz. Onlarında geleceğe yönelik umutlarının, hayallerinin ve ideallerinin olduğunu unutmamalı ve bu hayatı onlarla birlikte sevgiyle paylaşmalıyız. Bu haftayı gerçekten bayram havasında yaşamak için önceliğimiz gönüllerdeki engelleri yıkmaktır. 

 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.