EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ITEC - Katılımcı Sınıf İçin Yenilikçi Teknolojiler

iTEC Nedir? 

Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programından finansmanlı "Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi"Avrupa çapında, 18 ülkenin Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010´dan beri uygulanmaktadır. 5 fazdan oluşan ve 3. fazdan itibaren yaygınlaştırılma sürecine giren projeye ülkemiz adına Bakanlığımız, 26 Nisan 2010 tarihli iTEC Yönetim Kurulu Kararı ile kabul edilmiş olup 14/02/2012 tarih ve 2792 sayılı Bakan Onayı ile Yeğitek tarafından yürütülmektedir.

Yeni teknolojilerin Yenilikçi Pedagojiler ile uygulanmasına odaklı bir Eğitim-Öğretim Projesi olan iTEC ile öğrencilerin müfredat gereksinimlerini proje tabanlı öğrenme modeli üzerine kurulu Öğrenme Hikayeleri ve destekleyici web araçlarını kullanarak karşılamaktadır.

Proje kapsamda öğretmenlere Öğrenme Hikayeleri ve Öğrenme Aktiviteleri arşivi sunulmakta ve kullanımı için rehberlik edilmektedir. Bu Öğrenme Hikayeleri ve Öğrenme Aktiviteleri öncelikle iTEC projesinin bir parçası olarak geliştirildi ve teknolojiyi kullanarak, müfredat öğretiminde yeni ve ilgi çekici yaklaşımlar benimsetmek için Avrupa çapında öğretmenlere ilham vermede son derece başarılı olduğu kanıtlandı

Öğrenme Hikayeleri tasarımı, 21. Yüzyıl becerileri ve öğretmen yeterlikleri araştırmaları ile desteklenmektedir. Bu alandaki önceki çalışmaların özellikle UNESCO yeterlik çerçevenin pratik kullanımını kolaylaştıran bir öğretmen yeterlilik çerçevesi benimsenmiştir. Yetkinliklerin Öğrenme Aktiviteleri ile eşleştirilmesi ayrıca öğretmenlere, geliştirmek istedikleri yetkinliklere göre Öğrenme Aktivitelerini seçme imkanı verir. 

iTEC yaklaşımı nedir?

Gençleri 21. Yüzyıl toplumu ve işyeri fırsat ve zorluklarını karşılayacak yetki ve tutumlar ile daha iyi donatmak için sınıf uygulamalarında değişiklik meydana getirmek üzere tasarlanmıştır. Yaklaşım, teknoloji destekli yenilikçi pedagojik yaklaşımlar kullanarak, Geleceğin sınıfı senaryolarına ve Çekici ve etkili Öğrenme Aktiviteleri sistematik tasarımına dayanır. 

Öğrenme Senaryoları

  • Öğrenme senaryoları sınıf içi öğrenme deneyimlerinin genel açıklamasıdır. Eğitimde, toplumda ve teknolojide ortaya çıkan eğilimlerden alınıp uyarlanırlar.
  • Öğrenmenin gerçekleştiği bağlamı ve çevreyi açıklarlar.Ayrıca öğretmen ve öğrenciler arasındaki iletişimi açıklarlar.
  • Amaçları, öğretmenlerin hâlihazırdaki uygulamalarını değerlendirmeleri ve tekrar düşünmelerini sağlamak için öğretme ve öğrenme vizyonu sağlamaktır.

Öğrenme Hikayeleri

  • Öğrenme etkinliklerinin paketlenmiş halidir.
  • Öyküsel anlatıma sahiptirler.
  • Öğretmenlerin en fazla ilgisini çeken bölümdür.
  • Bir hikaye anlat, bir oyun oluştur, sınav hazırlığını öğrenme etkinliklerine gömme

Öğrenme Etkinlikleri

  • Öğrenme senaryolarına dayanırlar ve sınıf etkinliklerini açıklarlar. Grupla çalışma, bireysel çalışma, hayal et, yansıt aktiviteleri vardır.

 

Araç Seti

Araç Seti Tanıtım Linki

‘Öğrenme aktivitesi tasarımı’; öğretmenler, idareciler, politika yapıcıları ve diğer insanlar için anlamlı toplumsal eğilimlerine bakmak ve bu eğilimleri gerçekçi zorluklara, fırsatlara ve okul veya sınıf seviyesinde tasarım çözümlerine çevirmek üzere kullanılacak bir araç setidir. Araç seti; ile bir dersin yeniden tasarımına kılavuzluk etmek amaçlanır. Araç seti, yeniden düşünmek ve eksiksiz ve farklı bir ders hazırlamak için önemli bir fırsat temsil eder. Öğrenme aktivitesi tasarımı araç seti, yapım aşamasındadır.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Composer kullanımı hakkındaki bilgiler içeren doküman.

 

iTEC´in bir diğer aracı olan Composer tanıtım sunusu.

iTEC Comproser -Learning Stories / Learning stories consist of one or more learning activities.

TeamUp aracını kullanmak için ip uçlarına ilgili dosyayı indirip ulaşabilirsiniz. 

DotLRN´u sunusu.

Google + ile videolu sohbeti iTEC projenizde kullanmak istiyorsanız yardımcı dokümana buradan ulaşabilirsiniz. 

Bitstrips for Scholls - Mehrisih veya arkadaşlarınızın avatarını yapabileceğiniz uygulama 

Witty Comics  - Çizgi roman yapımı

Write Comics  - Çizgi roman yapımı

Voki -   Karakter konuşturma

Voki eğitimi - Özlem KAPLAN

 Storyboard That  - Çizgi roman yapımı

StoryJumper - Resimli hikaye kitabı oluşturma 

Little Bird Tales  - Sesli ve resimli hikaye kitabı oluşturma

Vocaroo - Ses kaydetme programı  

Fotobable -Photo and Audio

Read Write Think

Screencast o Matic Eğitim Videoları

Scratch  Eğitim Videoları

Edmodo Eğitim Videoları  

Voice Thread Eğitim Videoları

Wikispaces Eğitim Videoları

Webly Eğitim videosu

Öğrenciler için ücretsiz 50 adet animasyon araçları ve kaynakları 

Web araçları eğitimi

Weebly eğitim sunusu  

iTEC, TeamUp, Teflex ve Widget Store sunumu Ekteki örnekte olduğu gibi

Besteci aracı - Öğrenme Hikayeleri ve Aktiviteleri (tanımları) oluşturma, paylaşma, tekrar kullanma, uygulamalar, araçlar ve teknik ayarlar gibi kaynakları yönetme 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.