EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu"

Valimiz Sn. H. Kürşat Kırbıyık'ın katılımıyla İçişleri Bakanlığımızın Yaya Önceliği Kampanyası kapsamında Keşan Anafartalar İlkokulu önünde "Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU" etkinliği düzenlendi.


Yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı düzenlenen farkındalık kampanyası kapsamında, Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık Keşan Anafartalar İlkokulu öğrencileriyle birlikte yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Trafikte yaya önceliğine dikkati çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla önemli bir etkinliğe daha imza atıldı. "Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu" sloganıyla başlatılan kampanyayla trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030'a kadar yüzde 50 oranında azaltılması hedefleniyor.

"Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" ve "Yayalar kırmızı çizgimiz." sloganıyla düzenlenen farkındalık kampanyasına katılan Valimiz Sn. H. Kürşat Kırbıyık konuşmasında, "Bugün tüm Türkiye'de eş zamanlı bir uygulama yapılıyor. İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan bu uygulamanın temel amacı yaya öncelikli trafik politikamızın tekrar kamuoyu tarafından bir farkındalık oluşturulmasıdır. TBMM'de 2018 yılında yapılan yasa değişikliği ile birlikte ülkemizde çok önemli bir paradigma değişikliği oldu ve yaya öncelikli trafik anlayışına geçtik. Bu yapılan kanun değişikliğiyle, uygulanan kampanyalar ve gerçekleştirilen uygulamalar ile birlikte Türkiye'de yaya ölümlerinde çok ciddi bir azalma görülüyor. İlimiz de benim gördüğüm kadarıyla bu konuda duyarlı. Vatandaşlarımıza da bu konuda teşekkür ediyorum. Yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmesi konusunda hakikaten iyi bir farkındalık var. Buradaki temel amacımız hem il merkezimizde hem ilçelerimizde bu farkındalığın arttırılmasıdır. Artık bunun bir alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor. Mottomuz hayata saygı duruşu. Bununla, yayalara geçiş önceliğine araç sürücülerinin saygı göstermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu amaçla bu etkinliği gerçekleştirdik. Katılan herkese çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Farkındalık kampanyasına Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, Keşan Kaymakam V. Ömer Sevgili, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Taşkın Keleş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

29-09-202229-09-202229-09-202229-09-202229-09-202229-09-202229-09-2022

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.