EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeteneğinle Engelini Aş Projesi Kapsamında İlimizde Bulunan Proje Ortağı Ülkelerden Konuklarımızla Toplantıda Buluştuk.

İlimiz Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin koordinatörlüğünde yürütülmekte olan Türkiye Ulusal Ajansı destekli "Discover Your Talents and Remove "dis" in Your Ability (Yeteneğinle Engelini Aş)" projesi kapsamında Almanya, İtalya, Yunanistan ve Romanya'dan misafirlerimiz Serhat Şehri Edirne'mize geldiler.
Yeteneğinle Engelini Aş Projesi Kapsamında İlimizde Bulunan Proje Ortağı Ülkelerden Konuklarımızla Toplantıda Buluştuk.

Projenin Edirne toplantısı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı, Müdürlüğümüz yetkilileri, Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi yetkilileri ile 5 ülkeden misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı, misafirleri selamlayarak başladığı konuşmasında projenin oluşturulmasında ve sürdürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Proje kapsamında, 5 ülkede bulunan yetişkin engelli bireylerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmelerini sağlayacak uluslararası bir ölçme aracı geliştirilmiştir.

Uygulanan ölçek doğrultusunda ulaşılmış olan 741 öğrencinin yetenekleri doğrultusunda halk eğitimi kurslarına ve meslek edindirme kurslarına yönlendirilmesi ve yerleştirilmesi yapılmıştır. Yeteneklerini keşfeden yetişkin engelli bireyler beş ülkede spor, resim, fotoğrafçılık, bahçecilik, tiyatro, müzik, dans, el sanatları, aşçılık ve bilgisayar gibi alanlarda açılan kurslara katılarak kursları başarıyla tamamlamışlardır.

Proje kapsamında kurslara katılım sağlayan yetişkin engelli bireylerle yapılan değerlendirmeler sonucunda, yetişkin engellilerin yaşam doyumlarında artış olduğu tespit edilmiştir. Üretimin ve sosyal yaşamın içinde yetenekleriyle var olan engelli bireyler, yaşamdan daha fazla doyum almaya başlamıştır. Bu bireyler, dünya genelinde yaşanan salgın sürecinde herkes gibi evde kalsalar da, yeteneklerini geliştirmeye ve üretimin içinde olmaya devam etmektedirler.

Proje kapsamında, ilimizde bulunan Faika Erkurt Özel Eğitim Okulları, Sosyal Yaşam Merkezi ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri gezdirilerek ülkemizin özel eğitim sistemi tanıtılmıştır.

Toplantının sonunda İtalyan katılımcılardan Sayın Barbara CALCAPRINA tarafından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI'ya Sosyal Yaşam Merkezinde eğitim alan engelli öğrencilerin hazırlamış olduğu Türk Bayrağı filografisi hediye edildi.

16-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-2021

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.